Aktualności

Wentylacja mechaniczna- świetne rozwiązanie czy niepotrzebny wydatek?

Wentylacja mechaniczna- świetne rozwiązanie czy niepotrzebny wydatek?

Podczas budowy wymarzonego domu często stajemy przed szeregiem pytań o to, który z naszych pomysłów będzie najlepszym rozwiązaniem. Przez ostatnie lata nasza świadomość stopniowo wzrastała i dziś już niemal każdy wie, że warto jest wprowadzać ekologiczne rozwiązania, bo w dłuższej perspektywie czasu oprócz komfortu, przynosi to znaczne oszczędności. Zatrzymajmy się dziś chwilę nad tematem montażu wentylacji mechanicznej.

 

 

 

Wentylacja mechaniczna -rodzaj wentylacji, w której możemy kontrolować ilość powietrza dostarczanego do budynku. Bardzo dobre rozwiązanie, w dobie budynków o dużej szczelności, gdzie wentylacja naturalna jest utrudniona lub całkiem niemożliwa. W starym budownictwie wentylacja zachodziła głównie poprzez nieszczelności w otworach okiennych i drzwiowych. Dziś, gdy priorytetem stało się zminimalizowanie strat ciepła w budynku ,wentylacja grawitacyjna nie jest możliwa.
Zadbanie o stały przepływ powietrza jest bardzo ważne, nie tylko dla kondycji samego budynku, co dla naszego zdrowia i komfortu. Przy nieprawidłowej wentylacji mogą pojawić się problemy ze skraplaniem wody i osadzaniem jej na przegrodach. W każdym domu codziennie zużywa się wiele wody, która w jakiś sposób musi wydostać się z budynku.

 

(Źródło: https://www.dom.pl/)

 

Wentylacja mechaniczna to urządzenie z wentylatorami i systemem kanałów, dostarczających świeże powietrze do budynku i odprowadzające zużyte. Sterownik, kontrolujący pracę centrali pozwala na regulację ilości powietrza, w zależności od zmieniających się warunków. Ponadto zastosowanie filtrów sprawia, że powietrze wolne jest od zanieczyszczeń występujących w powietrze zewnętrznym.
Wentylację mechaniczną możemy uzupełnić o system rekuperacji, który pozwoli odzyskać ciepło z nagrzanego już powietrza.

Dla niektórych z nas kwoty zainstalowania wentylacji mechanicznej są dużym i zbędnym wydatkiem. Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że rezygnujemy z budowy tradycyjnych kominów, to koszty te stają się mniejsze. Dokładając do tego korzyści niematerialne i nieporównywalny komfort użytkowania, nie powinniśmy się długo zastanawiać.

Koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej to głównie koszty energii zużywanej przez pracujące wentylatory. Przy dobrej jakości komponentach, koszt rocznej pracy wentylacji może zamknąć się nawet w 200, 300 zł. Do tego powinniśmy doliczyć koszt wymiany filtrów, również oscylujący w okolicach 300 zł.

Oszczędności powinnyśmy zauważyć po pierwszym sezonie grzewczym. Ponieważ w zimne dni, dobrze pracujący rekuperator może odzyskać około 30% z powietrza, które bez rekuperacji pozostałoby zmarnowane.

Podsumowując:
Przy budowie nowego domu, mając świadomość że przy wentylacji grawitacyjnej i tak poniesiemy koszty budowy kominów warto zainwestować w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie zapewni nam wysoki komfort użytkowania, utrzymanie budynku w dobrym stanie i brak problemu z wilgotnością oraz niewielkie koszty eksploatacji.