Martwią Cię rosnące koszty energii? Szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci uniezależnić się od cen nośników energii oraz cieszyć się komfortem użytkowania i bezobsługowym działaniem? Zainstaluj system pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną
Takie rozwiązanie może wydawać się nieskuteczne ze względu na to, że największa produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przypada na miesiące letnie, czyli okres kiedy zapotrzebowanie na energię w budynku jest dużo mniejsze. Nie stanowi to jednak przeszkody, w przypadku podłączenia instalacji PV do sieci, co umożliwia oddawanie nadwyżek energii i jej odbiór w przypadku niedoboru energii wyprodukowanej z paneli PV. Optymalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna dostarcza odpowiednią ilość energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy ciepła, która ogrzewa budynek oraz dostarcza ciepłą wodę użytkową.
Pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza. Wykonując pracę sprężania i skraplania oddaje czynnik do źródła o wyższej temperaturze. Nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera ciepło, które można odebrać, a następnie wykorzystać je do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Ta sama pompa ciepła może być wykorzystana jako jednostka klimatyzacyjna, chłodząc dom w okresie letnim.
Wysoka sprawność pompy ciepła (COP) na poziomie 3-4 oznacza że z 1 kWh pobranej energii elektrycznej, pompa jest w stanie wyprodukować ok. 3-4 kWh energii cieplnej. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na wyprodukowanie energii elektrycznej pokrywającej zapotrzebowanie pompy, co w praktyce oznacza redukcję kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej NAWET DO 0 ZŁ!
KOSZTY INWESTYCYJNE
Koszty na przedsięwzięcie możesz zredukować, korzystając z dotacji programów Czyste Powietrze i Mój Prąd. Dodatkowo w przypadku istniejących budynków, możesz obniżyć koszty jeszcze bardziej, odliczając ulgę termomodernizacyjną.